sebelka

Knihovna vydala čtvrtou antologii předválečných německých autorů

Nový obrázekLIBEREC – Čtvrtou antologii „zapomenutých“ regionálních předválečných německých autorů vydala v těchto dnech Krajská vědecká knihovna v Liberci. Po Ještědských, Jizerských a Frýdlantských květech představili autoři knihy čtvrtý díl s názvem Ploučnické květy, která představuje 46 autorů z jižní části Českolipska. Ve druhém díle se budou presentovat autoři se severní části tohoto regionu. Edici by měly završit Lužické květy, v nichž bude zpracována severní část regionu s mírným přesahem na Šluknovsko a možná i Žitavsko. Continue reading

Spisovatel Luboš Příhoda vydává knihu o bouřlivých letech 1968 a 1969 v Liberci

Nejdřív tanky, potom pendreky je kniha, která formou „reportážní kroniky“ mapuje a glosuje tragické události let 1968 a 1969 v Liberci. Její autor, zkušený novinář, básník a překladatel německé poezie Luboš Příhoda, ji zasadil do širšího kontextu dění nejen na Liberecku, ale v celém tehdejším Československu.

Kniha je komponována do dvou částí. První se zabývá rokem 1968 od Pražského jara po vpád vojsk Varšavské smlouvy a vrcholí okupačním týdnem v srpnu 1968. Ve druhé s názvem … potom svištěly pendreky, autor připomíná liberecké události roku 1969. Reakce studentů tehdejší VŠST v Liberci na hrdinské sebeobětování Jana Palacha, přes oslavy vítězství hokejistů nad sbornou komandou na mistrovství světa ve Stockholmu, odvolání Dubčeka a instalaci Gustáva Husáka na nejvyšší post ve státě. Text vrcholí spontánním vystoupení proti okupaci v Liberci u příležitosti prvního výročí srpnových událostí a jeho potlačení státní mocí.

Continue reading

Viktor Špaček bude číst v Knihkupectví U sv. Antonína

Viktor Špaček, plakát, pozvánka-page-001

Další z výrazných současných básníků, Viktor Špaček, navštíví v úterý 17. března v 18 hodin.Knihkupectví U sv. Antonína. Bude to šesté autorské četní v rámci  cyklu současné české poezie a prózy
Viktor Špaček (nar. 1976 v Praze), výtvarník a básník. Vystudoval sochařství na VŠUP /ateliér Kurta Gebauera/, diplomoval v roce 2004. V roce 2007 publikoval sbírku básní Zmínky a případky v nakladatelství Literární salon, v roce 2010 sbírku básní Co drží Nizozemí v nakladatelství Fra. Jednotlivé básně mu vyšly ve francouzštině, angličtině a italštině, je zastoupený v italské antologii mladé české poezie Rapporti di errore (Petr Král, Mimesis 2010), v anglické antologii From a terrace in Prague (Stephan Delbos, Litteraria Pragensia 2011) a také v antologii Nejlepší české básně 2011 (Petr Král – Jan Štolba, Host 2011).

Přijďte a vemte s sebou přátele!

Na setkání se těší Luděk Lukuvka

Nadace vyhlásila fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky

122-Pavel_Musil-Šolcův_rybník_jaro

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor vyhlásila již tradiční 5. ročník fotosoutěže „Zaostřeno na Jizerky“. Jejím cílem je zachytit krásu Jizerských hor očima jejich návštěvníků. Do soutěže se může přihlásit každý, kdo zašle maximálně 4 fotografie Jizerských hor jak elektronicky, tak i poštou, nejpozději však do 5. června 2015. Z pořízených snímků bude sestavena putovní výstava, která vypukne ihned po slavnostní vernisáži, kam budou srdečně pozváni jak účastníci soutěže, tak i širší veřejnost.

Continue reading

Ladislav Postupa vystavuje v Oblastní galerii

Ladislav_Postupa_na_vystave_v_galerii_medium

LIBEREC  Oblastní galerie v Liberci připomíná v době od 05. 03. 2015 – 26. 04. 2015 nejdůležitější díla fotografa Ladislava Postupy, která vznikala od šedesátých let minulého století do dneška. Continue reading

Karpaš vydal třetí díl unikátní knihy o Jizerských horách

JIZERSKÉ HJH3 obalORY 3 – o lesích, dřevu a ochraně přírody

V knihkupectvích se v těchto dnech objevil třetí díl encyklopedického projektu popisujícího Jizerské hory ze všech možných úhlů pohledu. Název prozrazuje hlavní témata, kterými se zabývá, k nimž musíme ještě přidat lov a myslivost a také jizerskohorské louky a pastviny. Kniha navazuje úzce na předchozí díl, který se zaměřil na botaniku, zoologii a pro zdejší chráněnou krajinnou oblast tak typická rašeliniště. Připomeňme ještě, že první díl se zaměřil na geologii, vodní hospodářství a počasí, ale také na mapy, administrativní členění a dění kolem hranice, na níž nebyla o dramatické situace nouze.

 

Continue reading

Vyšla kniha Byl jsem tobruckou krysou

img085Začátkem listopadu 2014 vydal Klub vojenské historie Tobruk – Dunkerque rozšířené vydání knihy Stanislav Hněličky a Jana Šebelky s názvem Byl jsem tobruckou krysou. Kniha mapuje čtivou formou rozhovoru osud generála Stanislava Hněličky (1922) z Liberce, který se zúčastnil bojů u Tobruku i v Dunkerque

Napínavý seriál, schopný konkurovat americkému Bratrstvu neohrožených nebo sovětské epopeji Osvobození, by mohl být z knihy o veteránovi bojů o Tobruk a Dunkerque Stanislavu Hněličkovi. Ta se nyní dočkala reprízy. Ve druhém vydání přibyly nové příběhy i vzácné historické snímky. Continue reading

Literární cena Vladimíra Vokolka 2014 pro autory do 35 let

images Statutární město Děčín a Městská knihovna Děčín vyhlašují XVIII. ročník soutěže  Literární cena Vladimíra Vokolka 2014.
Soutěž si klade za cíl objevovat nové básnické talenty a připomenout tak významného děčínského básníka a esejistu Vladimíra Vokolka (* 1. 1. 1913 Pardubice – † 23. 7. 1988 Ústí nad Labem).
Kritéria soutěže v roce 2014:
Continue reading

Krajská vědecká knihovna v Liberci má milión knih

 Regál kniha     Kniha s přírůstkovým číslem 1 000 000, která má název „Přemyslovský dvůr: život knížat, králů a rytířů ve středověku / autorů Dana Dvořáčková – Malá, Jan Zelenka a kolektiv, Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny 2014, 626 stran, se stala jubilejní publikací Krajské vědecké knihovny v Liberci, kterou si mohou čtenáři půjčit.

Dnes ji slavnostně spolu s ředitelkou knihovny Blankou Konvalinkovou zařadil do regálu hejtman LK Martin Půta.

„Knihu Přemyslovský dvůr si půjčím, protože kupodivu lidé se od středověku svou podstatou příliš nezměnili, a tak je dobré se z dějin poučit. Navíc Přemyslovci byli první, kteří tento region osídlili a Slované se museli naučit v tomto prostoru žít vedle Germánů, Češi vedle Němců.
Continue reading

Maďarský básník Radnóti má pamětní desku

Nová pamětní deska připomíná od soboty 8. listopadu na budově Střední průmyslové školy textilní v Liberci památku maďarského básníka Miklóse Radnótiho, zastřeleného nacisty v roce 1944 na pochodu smrti. Desku odhalil spolu s radní Libereckého kraje Alenou Losovou maďarský velvyslanec Pető Tibor.

Maďarský básník Miklós Radnóti, rodným jménem Miklós Glatter (1909–1944), studoval v letech 1927–28 na liberecké Vyšší tkalcovské škole, předchůdkyni dnešní průmyslovky. Nová pamětní deska, instalovaná u příležitosti sedmdesátého výročí jeho úmrtí, nahradila původní desku z roku 1972. Vedle stručné textové připomínky obsahuje také grafický náčrt podoby básníka, jehož autorem je maďarský malíř Miklós Márvány.

„Byl bych rád, kdyby si studenti každý den, když vstupují do školy, při pohledu na pamětní desku připomněli tragický osud našeho básníka,“ řekl velvyslanec Maďarska v Praze Pető Tibor. Continue reading